Diana Grabowska

Diana Grabowska Projektantka ze świeżym spojrzeniem, obecnie tworzy wizualizacje łazienek dla Klientów Salonu Enano.


Sama o sobie Jakim wydajesz się być projektantem? (wymagającym? słuchającym? angażującym?)

Bardzo mocno angażuje się w projekt. Uważnie słucham i rozwiązuje problemy na podłożu rozwiązań technicznych zachowując przy tym funkcjonalność pomieszczenia. Jestem bardzo wymagająca dlatego przed każdym spotkaniem przeprowadzam wstępną rozmowę co powinni Państwo przygotować na pierwsze spotkanie ze mną by projekt był dopracowany pod każdym względem. Unikam nieporozumień dlatego proszę przygotować się na szereg pytań z mojej strony, aby łazienka była dopracowana.

Jak zmieniło się twoje wyobrażenie o projektowaniu w okresie – od studiów do pracy już zawodowej? czy rzeczywistość zweryfikowała wyobrażenia?

Spojrzenie na wnętrza w okresie nauki jest zbyt świeże, niedoświadczone, nieprzemyślane. Podczas rozmowy z klientem projektant uczy się najwięcej. Mam do czynienia z rozwiązaniami o których nigdy nie było mowy ;) Czasami są to błędy powstałe podczas wcześniejszych prac budowlanych, które muszę wyprostować, a wręcz narzucić aby pomieszczenie znowu było funkcjonalne. Poświęcając czas na projektowaniu mogę śmiało powiedzieć, że to kontakt z domownikami jest najważniejszy. Poprzez rozmowę dowiaduje się co jest dla nich najistotniejsze, jakie mają potrzeby, co lubią… dzięki nim, wiedzy i odrobinie wyobraźni powstają projekty nie „katalogowe” ale tchnione życiem. W końcu za każdym projektem stoi inna osoba.

Z początku projekty łazienek miały przyciągnąć Klientów – i tak się zresztą stało. Bud-Land, salon, który był pierwszym Salonem Łazienek w Bydgoszczy, a który potem został zastąpiony nowoczesnym salonem Enano, jako pierwszy oferował tworzenie projektu łazienki przez profesjonalnego projektanta – co teraz jest standardem. Z czasem praca w branży i nauka projektowania zamieniły się w pasję i sposób na życie.

Jak Klient powinien się przygotować do spotkania z projektantem? O czym pomyśleć, co przynieść, co powiedzieć?

Jest to temat bardzo indywidualny ponieważ mamy do czynienia z różnymi sytuacjami. Mieszkanie z rynku pierwotnego oddane, jeszcze nie oddane, z rynku wtórnego, poddasze… każde z nich musiałabym indywidualnie opisać – dlatego zapraszam bezpośrednio na rozmowę telefoniczną lub mailowo. Najważniejsze – bez tego się nie obejdziemy – są wymiary rzeczywiste łazienki, w innym przypadku rzut, wysokość całego pomieszczenia i przede wszystkim klient, który jest otwarty na rozmowę ze mną przy kawce. Zapraszam

Jak wygląda cały proces projektowania u Ciebie? Jakieś etapy? Rozmowa z klientem, projekt wstępny, zmiany etc?

Proces projektowy w skrócie wygląda następująco – klient umawia się ze mną na spotkanie – określamy datę, godzinę i wówczas informuję jak ma przygotować się na pierwsze spotkanie. Na pierwszym spotkaniu omawiamy całą przestrzeń, którą chcemy zaaranżować. To bardzo istotne spotkanie. Omawiamy dosłownie wszystko – wymiary, wstępną koncepcję, rozmawiamy o rozwiązaniach, kolorach i przeznaczeniu pomieszczenia. Na tym etapie wybieramy już konkretne płytki – służę pomocą, a także określamy budżet. Zostawiają Państwo zadatek za moją ciężką pracę w wysokości 400zł, które będzie przeniesione na Państwa zamówienie po ostatecznej wycenie wszystkich produktów (min.4000zł). Na 2 spotkaniu oglądamy stworzony przeze mnie projekt. Omawiam go i jeżeli chcą Państwo zmienić koncepcje nie ma najmniejszego problemu – zazwyczaj jestem w stanie zrobić to od ręki oczywiście opierając się o płytki które wstępnie zostały wybrane. Po akceptacji projektu następuje wycena – dla komfortu klienta przesyłamy ją mailowo. Po zaakceptowaniu przez klienta wyceny klient zostawia zadatek na początek zamówienia i realizujemy go. Klient otrzymuje od nas pełną dokumentację podziału całego pomieszczenia, rozmieszczenia wszystkich elementów, fugowań, rzut a także renderingi. Wszystko to otrzymają Państwo w formie albumu.

Z doświadczenia – ile przed remontem warto odwiedzić projektanta?

Optymalny czas to 2-3 miesiące wcześniej planowanym remontem. Oczywiście wykonywała już ekstremalne projekty kilku dniowe i zamykaliśmy się z projektem i zamawianym towarem w około 1,5 tygodnia ale nie polecam ;) Proszę pamiętać, że remont musi być przemyślany i dopracowany, a materiały i projekt muszą czekać na wykonawcę, a nie odwrotnie.

Zapraszam serdecznie

Hanna Piekarska

Hanna Piekarska Projektowanie jest dla niej nie tylko pracą, ale przede wszystkim pasją! Obecnie spełnia marzenia Klientów Salonu Enano, dotyczące łazienki ich marzeń.


Sama o sobie Już podczas studiów na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, odbywałam praktyki w biurze projektowym. Lubię wnętrza minimalistyczne, nowoczesne – jednak niepozbawione domowego, ciepłego klimatu. Cenię oryginalne, niesztampowe dodatki, które są „broszką”, biżuterią nowoczesnych projektów. Lubię akcesoria „z duszą”, nietypowe – często robione ręcznie i mające swój niepowtarzalny klimat, czasem wręcz wpływające na emocje. W swoich projektach chętnie łączę surowe, naturalne materiały tj: kamień czy beton z ożywczą, energetyzującą zielenią. Idealnie zaprojektowane wnętrze wg mnie powinno być funkcjonalne i proste. Jednocześnie takie, w którym po prostu chce się przebywać. W wolnym czasie natomiast jestem miłośniczką turystyki górskiej, przejażdżek rowerowych czy tenisa. Uwielbiam odnajdywać perełki architektoniczne i piękne krajobrazy. Ostatnio zainteresowałam się rękodziełem i projektami DIY.