W wannie wena płynie szerokim strumieniem – Salvador Dali

Co czyni kąpiel w wannie tak wyjątkowym doznaniem... woda, myjące dodatki: sole, pachnące płyny, które tworzą mieniącą się, delikatną pianę. Wszak sama bogini miłości - Wenus zrodziła się z piany!

Płynne Tornado

W 1975 Salvador Dali (1904-1989), najbardziej rozpoznawalny malarz surrealizmu, leżąc w wannie, narysował "Płynne tornado" (Liquid Tornado Bathtub 76,2 × 55,9 cm) szaleńczo wirujące jak trąba powietrzna. Woda, niczym z fontanny, tryska z wanny, którą tworzą dwie kobiece twarze. Płynny wir otacza także kobiecą sylwetkę, która budzi skojarzenia z "Narodzinami Wenus" Botticellego (1485). Salvador Dali był artystą totalnym, który nie tylko tworzył sztukę, ale nią żył; malował obrazy, zajmował się fotografią, kinem, ale również projektował przedmioty użytkowe tj. meble, lampy, biżuteria, projektował również wnętrza.

Trójkąt Dalego

W Katalonii, gdzie żył Salvador Dali, można zwiedzić trzy posiadłości artysty, których wystrój i elementy wyposażenia sam zaprojektował i które obecnie są muzeami poświęconymi sztuce Dalego. W skład tzw. Trójkąta Dalego wchodzą: Muzeum Salvadora Dalego w Figueres, Dom Dalego w Port Lligat, Zamek Gali Dali w Pubol.

Zamek Gali w Pubol

Posiadłość w Pubol Dali podarował w prezencie swojej ukochanej Gali; sam nie miał do niej wstępu, mógł odwiedzać Galę tylko na jej zaproszenie, które w rzeczywistości otrzymał tylko raz w życiu. Wszystkie wnętrza tego czternastowiecznego zamczyska zaprojektował sam artysta, każde pomieszczenie jest równie oryginalne i ekscentryczne jak ich twórca. Łazienka Gali budzi szczery zachwyt, zwłaszcza baterie czy fantazyjna kolekcja płytek dekoracyjnych.

źródła:
https://www.economist.com/prospero/2019/02/14/why-do-baths-incubate-ideas?utm_source=pinterest&utm_medium=social
https://www.podrozepokulturze.pl/2019/03/zamek-pubol-gala-salvador-dali-trojkat-dalego-katalonia-hiszpani

TagI

malarstwo, sztuka


Może Cię również zainteresować

Piero Manzoni – Merde d’artiste

Piero Manzoni – Merde d’artiste
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>