Historia zdjęcia pewniej łazienki – Lee Miller

Czarno - białe zdjęcie przedstawia kobietę biorącą kąpiel w wannie; jej wzrok, uniesiona brew ...podsuwa myśl, iż ktoś wszedł i zakłócił jej kąpiel. Przed wanną na dywaniku stoją wojskowe buty, na krześle obok leżą ubrania. Dodatkowo wzrokiem obejmujemy jeszcze rzeźbę, umywalkę, wyposażenie łazienki, by w końcu dostrzec zdjęcie z sylwetką Adolfa Hitlera. Modelką na zdjęciu jest Lee Miller, fotografka, której zdjęcia wstrząsnęły światem. Uwieczniała m.in. bombardowany Londyn, aliantów wyzwalających Francję i Niemcy, lądowanie w Normandii, samobójstwo, burmistrza Lipska i jego rodziny, wagon pełen martwych więźniów, ocalałych z obozów, strażników obozu...

Modelka, która wolała fotografować niż być fotografowaną

Lee Miller (Elisabeth Miller) urodzona 1907 roku w Stanach Zjednoczonych, piękna modelka, która wolała fotografować niż być fotografowaną...u szczytu swej kariery wyjechała do Francji, gdzie została uczennicą Mana Raya (fotografa, reżysera twórcy dadaizmu) i muzą samego Picassa. Nawiązała współpracę z brytyjskim oddziałem Vogue i po wybuchu II wojny światowej została korespondentką wojenną.
Po udokumentowaniu okrucieństwa w oswobodzonych obozach koncentracyjnych w Buchenwald i Dachau, wycierając uprzednio swoje ubrudzone wojskowe buty w czyściutki, miękki dywanik zapozwała w łazience samego Hitlera w Monachium, w dniu kiedy Wódz III Rzeszy popełnił samobójstwo.
Zdjęcie wykonał jej wojenny towarzysz, dokumentalista - fotograf David E. Scherman, następnie w tej samej wannie Lee zrobiła zdjęcie Schermanowi.

Symboliczne rozprawienie się z mitem Hitlera

Podobne zdjęcia Scherman i Miller wykonali w willi w łóżku kochanki Hitlera Ewy Braun, z papierosem w ręku i butelką alkoholu na stoliku. Historyk III Rzeszy Elissa Mailänder twierdzi, iż prowokacyjne zdjęcia to (udana) próba dekonstrukcji charyzmatycznego »wodza« jako (niemieckiej) postaci, z którą można się utożsamiać, a tym samym przełamania otaczającej go aury.


TagI

fotografia, historia, sztuka


Może Cię również zainteresować

Piero Manzoni – Merde d’artiste

Piero Manzoni – Merde d’artiste
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>