Wszyscy wiemy, że remont może być stresującym wyzwaniem. Jak przeprowadzić prace remontowe w łazience, by przebiegły one w sposób najmniej obciążający układ nerwy i uszczuplający zawartość portfela? Najważniejszy jest dobry plan, którego należy się trzymać! Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który rozwieje wszelkie wątpliwości związane z remontem łazienki. 

Jak zaplanować remont łazienki

1. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

Przed przystąpieniem do planowania remontu łazienki rozważ sam, z partnerem lub z domownikami kilka następujących kwestii (zrób notatki):

1. Co lubisz w swojej obecnej łazience - w ten sposób dowiesz się czego nie chcesz zmieniać (np. odpowiada Ci rozkład, światło lub obecność prysznica)

2. Czego nie lubisz w swojej aktualnej łazience - dzięki czemu dowiesz się co musisz zmienić i jakie masz wymagania wobec nowej strefy kąpielowej (np. ciężko jest w niej utrzymać czystość - chcę zaoszczędzić czas na sprzątanie w nowej łazience, przestrzeń do przechowywania jest niewystarczająca - potrzebuję więcej miejsca)

3. Jaką kwotę możesz przeznaczyć na remont; rozważ jakie elementy muszą być wymienione na nowe lub zostać naprawione (wlicz w to cenę projektu, płytek, wyposażenia i prac hydraulicznych, elektrycznych, ogrzewania i dekoracji)

4. Jaką przestrzeń chcesz uzyskać po remoncie (np. chcesz, aby była funkcjonalna, sprzyjająca relaksowi, stylowa do pochwalenia się gościom;)

5. Określ łazienkę jaką zamierzasz posiadać po remoncie prostymi przymiotnikami: np. jasna, matowa, połyskująca itp.

6. Na koniec zastanów się ile możesz wytrzymać bez korzystania z łazienki z jej pełnej funkcjonalności, kiedy będzie ona remontowana...(jeśli posiadasz więcej niż jedną łazienkę - jesteś w idealnej sytuacji:)

2. Zbierz inspiracje

Po inspiracje wybierz się do showroomu łazienkowego (czyli bezwzględnie odwiedź Enano) - znajdziesz tam najnowsze trendy w aranżacji i wyposażeniu łazienek. Rób zdjęcia produktów, które wpadną Ci w oko. Źródłem inspiracji może być Pinterest i Instagram, czy magazyny poświęcone branży wnętrzarskiej. Z pobranych grafik, wycinków z gazet, czy własnoręcznie wykonanych zdjęć możesz wykonać moodboary. Zwróć uwagę na łączenie kolorów i faktur.   Daj się ponieść fantazji, a odkryjesz w sobie żyłkę projektanta. Sporządź listę łazienkowych życzeń. 

4. Zmierz łazienkę i zrób prosty rysunek

Zrób prosty szkic z naniesionymi wymiarami, z uwzględnieniem okien drzwi i podłączeniem hydraulicznym. Możesz też wykonać kilka zdjęć starej łazienki.

6. Skorzystaj z porady projektanta

Wymiary posłużą projektantowi w przygotowaniu idealnego dla Ciebie projektu łazienki. Projektant to najwłaściwsza osoba, która pomoże zaplanować łazienkę właściwą dla Ciebie. Profesjonalista ustrzeże Cię przed podjęciem złych decyzji aranżacyjnych i niekorzystnymi rozwiązaniami technicznymi. W większości salonów łazienkowych projekt łazienki jest wliczony w cenę zakupów. Wizualizacja wnętrza pozwoli uniknąć błędów w aranżacji, wskaże właściwą ilości płytek, pomoże glazurnikowi w odpowiednim ułożeniu płytek.Twoje notatki, zebrane inspiracje (jeśli je przygotowałeś) wytyczą kierunek stylu, w jakim chcesz, aby Twoja łazienka została urządzona. Jeśli projekt nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący zazwyczaj istnieje możliwość naniesienia 3 poprawek. Korzystając z oferty wizualizacji w salonie łazienek otrzymasz również kompleksową wycenę na produkty uwzględnione w projekcie.

Uwaga: dobry projekt powinien zawierać przemyślane rozwiązanie kwestii oświetlenia, nieodpowiednio oświetlona łazienka straci na estetyce i funkcjonalności!

Najczęstsze błędy popełniane w planowaniu remontu łazienki:
 • nie skorzystanie z pomocy projektanta
 • planowanie oświetlenia na samym końcu
 • za późno złożone zamówienie na produkty


8. Złóż zamówienia na produkty i umów się z fachowcami na termin realizacji remontu

Odpowiednio wcześnie złóż zamówieniowe na płytki i pozostałe produkty wyposażenia łazienki. Czas oczekiwania na płytki trwa przeciętnie kilka dni do tygodnia, jednak na bardziej wyszukaną kolekcję możesz czekać o wiele dłużej - nawet do dwóch miesięcy na sprowadzane płytki hiszpańskie; czas oczekiwania na kolorową armaturę Grohe wynosi 24 tygodni!

Remont łazienki przeciętnie zajmuje miedzy 1-7 tygodni w zależności od wielkości wnętrza i rodzaju prac w nim wykonywanych. Jeśli chcesz zaoszczędzić na czasie chcesz, aby prace przebiegły sprawnie zgraj terminy dostarczenia produktów i wynajęcia ekipy remontowej.
Ekipa remontowa zajmuje się kompleksowymi remontami łazienek, często współpracuje z biurami projektowymi na gotowych projektach. W ofercie profesjonalistów znajdziecie kompleksowe prace glazurnicze, prace w zakresie modernizacji instalacji hydraulicznej i ogrzewania, naprawy instalacji elektrycznych a także montaż.

Fachowiec fachowcowi nierówny, więc jak wybrać ekipę do remontu? 

Skorzystaj z poczty pantoflowej - popytaj znajomych lub na forach internetowych w tematyce budowlanej o sprawdzonego fachowca. Jeśli znajdziesz ekipę poproś o portfolio i referencje oraz licencje. Spotkaj się z wykonawcą, omów projekt, ustal czas pracy, poproś o rozliczenie i podpisz umowę. Umowa powinna zawierać: adres wykonywanego zlecenia, dane obu stron, listę wydatków, zakres prac remontowych w oparciu o projekt, daty początku i końca remontu. 

Najczęstsze błędy popełniane przy przebudowie łazienki:
 • zaczynanie bez planu
 • błędy w ustaleniu realistycznego budżetu; policz kwotę, którą musisz wydać na prace, materiały i załóż dodatkowe 10% na dodatkowe koszty
 • nie załączanie słuchawki natryskowej do prysznica
 • zapominanie o wieszakach na ręczniki, zwłaszcza w pobliżu prysznica
 • montowanie termostatu - mieszacza wody w kabinie walk-in bezpośrednio pod deszczownicą, przez co narażony jesteś na zimy prysznic zanim woda osiągnie wymaganą temperaturę
 • kupowanie taniej, plastikowej instalacji wodno-kanalizacyjnej i armatury
 • ulokowanie toalety na wprost drzwi wejściowych
 • wybieranie mebli z ubogą funkcją przechowywania
 • niedostateczne oświetlenie łazienki

Stay Strong - Pozostań Silnym 🙂

Niezależnie od tego, czy sam projektujesz swoją łazienkę, czy korzystasz z pomocy specjalisty, przeszkody na drodze do wymarzonej łazienki z pewnością się pojawią - postaraj wtedy się nie tracić głowy! Nie popadaj w konflikty ze swoją połową, w Enano często jesteśmy świadkami kłótni między małżonkami. Remedium na problemy remontowe to wytrwałość, optymizm i praca zespołowa.


TagI

remont


Może Cię również zainteresować
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>