Otwierasz drzwi do łazienki i pierwsze, co ukazuje się twoim oczom to toaleta w dodatku z podniesioną deską? Błędy w projektowaniu łazienki to nie tylko mankamenty wizualne, znacznie poważniejsze są pomyłki, które zaburzają funkcjonalność, ponieważ uprzykrzają korzystanie z łazienki. Aby ustrzec się przed pomyłkami należy odpowiednio wcześniej zaplanować i omówić projekt, ponieważ zbyt późne planowanie łazienki może wiązać się z potrzebą przebudowy wnętrza, wyburzaniem ścian, zmianą instalacji hydraulicznych i elektrycznych, co z kolei pociąga za sobą dodatkowe koszty. Przejrzyjmy listę najczęściej popełnianych błędów w projektowaniu łazienek.

Błędy w projektowaniu łazienki:

1. Nieprzemyślane rozplanowanie przestrzeni, zaburzanie proporcji, to np: wspomniana toaleta ulokowana na samym wejściu, drzwi uderzające w toaletę, zbyt mała odległość miedzy bidetem a miską WC, za duża wanna wolnostojąca utrudniająca umycie podłogi w rogach.

2. Pominięcie kontaktów elektrycznych lub ich złe rozplanowanie. W warto umieścić dodatkowe kontakty nad blatem, przy lusterku do ładowania szczoteczki elektrycznej, czy podłączenia suszarki do włosów. Ze względów estetycznych dobrym pomysłem jest także ukrycie gniazdek elektrycznych w szafkach umywalkowych. Podstawa wysokości blatu wytycza umiejscowienie gniazdek; dla blatu zamontowanego na wysokości 90 cm oś gniazdek znajduje się na poziomie 105 cm od posadzki. Dla bezpieczeństwa warto zamontować gniazdka z klapką.

4. Złe rozplanowanie oświetlenia. Za słabe lub zbyt mocne oświetlenie główne, brak oświetlenia nocnego brak oświetlenia funkcjonalnego, nieodpowiednie żarówki, oprawy oświetlenia nie współgrają z designem wnętrza.

5. Brak przemyślanego rozplanowania przechowywania. Szafki umywalkowe z ubogą funkcją przechowywania przysparzają problemów z utrzymaniem ładu i harmonii w łazience. Kolorowe pojemniki na kosmetyki porozstawiane w łazience wprowadzają we wnętrzu nieład i chaos. Warto rozważyć również zamontowanie schowka na papier toaletowy i szczotkę; a także umieścić półki wbudowane pod prysznicem.

6. Słaba wentylacja. Najlepszą formą wentylacji są duże okna. W celu usprawnienia wentylacji należy dobrać odpowiednie drzwi o szerokości co najmniej 80 cm i wysokość 2 m, z otworami lub kratką wentylacyjną o powierzchni 200cm2 lub z podcięciem wentylacyjnym (szczeliną między podłogą a skrzydłem). Kratka wentylacyjna powinna zostać umiejscowiona jak najdalej od drzwi łazienkowych, zamontowana nie niżej niż 15 cm od sufitu. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie wentylatora mechanicznego.

7. Pomijanie kwestii funkcjonalności i ślepe podążanie za trendami, a także mieszanie stylów, za dużo kolekcji płytek w jednym wnętrzu, brak spójności stylistycznej. Przed zaakceptowaniem ostatecznego projektu łazienki należy przed walorami estetycznymi postawić praktyczność rozwiązań, jeśli forma podąża za funkcją wyeliminujemy błędy, które negatywnie wpłyną na użyteczność wnętrza. Przed ewentualnymi mankamentami aranżacyjnymi ustrzeżemy się stosując zasadę: mniej znaczy więcej, braki wizualne zawsze można potem wypełnić stylowymi dekoracjami, które przykują uwagę oryginalną formą, fakturą lub akcentem kolorystycznym, jeśli dodatkowo połączymy je z dodatkami łazienkowymi, np. dywanikiem łazienkowym, koszami na bieliznę, czy z kwiatami stworzymy miłą oku i nienachalną kompozycję aranżacyjną.


TagI

remont


Może Cię również zainteresować
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>