Rozmowa ze specjalistą. Leszek Nojman — projektant

Enano: Leszku, przed nami wiosna — utarła się opinia, że z wiosną rozpoczyna się sezon na remonty. Czy zauważyłeś już wzmożony ruch w salonie i w związku z tym zapotrzebowanie na projekty łazienek?

Leszek Nojman: Według mnie kiedyś wiosna i okres letni był czasem, kiedy ludzie wykańczali domy i mieszkania, jednak w obecnych czasach również w sezonie zimowym trwają prace remontowe. Teraz Klienci skupiają się głównie nad tym, aby mieć ustalony termin wykonawcy i przez zimę również trwają remonty.
To nie jest branża, kiedy w okresie zimowym stoimy i nic nie robimy, mamy taka samą lub podobną ilość Klientów. Ruch zwiększa się na pewno wraz z oddaniem mieszkań przez deweloperów.

E.: Jakie są aktualnie obwiązujące tendencje w aranżacji łazienek?

L.N.: Na pewno ustępują już szarości, wkraczają ciepłe barwy, tj. kaszmiry, beże. Mniej jest dodatków czarnych, wchodzą: złoto szczotkowane, stal, grafity.

E.: Z jakimi problemami najczęściej spotykasz się w swojej pracy?

L.N.: Nie nazwałbym tego problemem, ale jest to niezdecydowanie Klientów, najtrudniej jest, gdy Klientowi dużo się podoba i nie ma wybranego stylu aranżacji. Wówczas doradzam, aby określił w czym dobrze się czuje — w jasnych czy ciemnych łazienkach. W otoczeniu płytek o jednolitej tafli czy z użyłowanej lub ze wstawką mocnego akcentu.

E.: Przychodzą do Ciebie pary i małżeństwa, co robisz, kiedy wizje partnerów na wspólną łazienkę się różnią? Jak w takiej sytuacji znaleźć porozumienie?

L.N.: Często podczas spotkania w Salonie udaje się zażegnać konflikt i wypracować kompromis co do wspólnej wizji wnętrza. Czasami można połączyć kilka elementów tych dwóch różnych wersji łazienek. Jeśli takie rozwiązanie nie zdaje egzaminu, wówczas przygotowuję dwie wersje, podsyłam je mailowo i ostateczny wybór zostawiam parze. Często jest tak, że do w mieszkaniu są dwie łazienki, w takim przypadku problem rozwiązuje się sam — projektuję dwa wnętrza.

E.: Co sądzisz o ogólnodostępnych — prostych w obsłudze programach do projektowania wnętrz?

L.N.: Jeśli ktoś ma taki pomysł i chęć, aby samodzielnie spróbować zaprojektować dane pomieszczenie — zachęcam. Warto wcześniej osobiście podejść do sklepu i obejrzeć płytki na żywo. Istotniejsze jest projektowanie pod układ funkcjonalny. Jeśli ktoś nie ma w tym doświadczenia, może natknąć się na przeszkody i popełnić kilka błędów, których można by uniknąć, gdyby skorzystało się z usług projektanta. Zalecam skonsultować się z kimś w kwestii użyteczności projektu. W Salonie Enano organizujemy czwartki z projektantempodczas których udzielam darmowych porad projektowych.

E.: Jakie są według Ciebie największe błędy w projektowaniu łazienki?

L.N.: Są to wszelakie kolizje, jeśli chodzi o otwieranie np. kabiny, szafki, za małe wejście do szyby prysznicowej lub za mała szyba prysznicowa.

E.: Jak długo zajmujesz się projektowaniem łazienek? Czy cały czas czerpiesz satysfakcję ze swojego zajęcia?
L.N.: Projektowaniem (z przerwami) zajmuję się już 15 lat, jednak wciąż czerpię satysfakcję z projektowania wnętrz, ponieważ cały czas pojawiają się nowości, nowe kolekcje płytek,
branża nieustannie rozwija się. Poza tym każdy Klient jest inny, w związku z czym łazienki, które projektuję są różnorodne. Nowe pomysły wciąż rodzą się w głowie.

E.: Wolisz wannę czy prysznic?
L.N.: Prysznic.

E.: Czy w związku z tym śpiewasz pod prysznicem?
L.N.: Zdarza się. Słucham często muzyki pod prysznicem. Mam głośnik wodoodporny, który umieszczam na półce pod prysznicem.

E.: Jaki jest Twój ulubiony model wanny?

L.N.: Wolę wanny wolnostojące. Lubię oryginalne produkty, które się wyróżniają.

E.: Ostatnio obejrzany film.

L.N.: „Kogel Mogel 5”.

E.: Dziękuję za rozmowę.

L.N.: Również dziękuję. 


TagI


Może Cię również zainteresować
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>