Łazienka z oknem – jak ją zaaranżować? 

Łazienka z oknem to marzenie wielu osób, a także rozwiązanie, które przekłada się na wiele korzyści. Przepływ naturalnego światła i widok na zewnętrzny krajobraz czynią taką łazienkę miejscem relaksu i spokoju. Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał tego pomieszczenia, warto zastosować kilka praktycznych i estetycznych rozwiązań.

Na co należy uważać podczas aranżacji łazienki z oknem?

Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest prywatność. Chociaż światło słoneczne i widok z okna są atrakcyjne, należy zapewnić odpowiednie zabezpieczenie przed wzrokiem przechodniów. Można zastosować różnego rodzaju rolety, żaluzje lub matowe szyby, które zachowają prywatność, jednocześnie przepuszczając światło do wnętrza.

Dobór kolorów i materiałów jest kluczowy dla stworzenia odpowiedniej atmosfery w łazience. W przypadku łazienki z oknem warto skorzystać z naturalnych kolorów, takich jak: biel, beże, pastele lub delikatne odcienie zieleni czy niebieskiego, które harmonizują z otaczającą przyrodą. Materiały takie jak drewno, kamień lub bambus dodadzą ciepła i naturalnego charakteru.

Jakie oświetlenie w łazience z oknem?

Odpowiednie oświetlenie jest również istotne. Chociaż światło naturalne jest niezastąpione, warto zadbać o dodatkowe źródła światła, które umożliwią dobrą widoczność wieczorem lub w pochmurne dni. Można zastosować kinkiety, punktowe oświetlenie nad lustrem i stworzyć subtelne, nastrojowe oświetlenie dla wieczornych kąpieli relaksacyjnych.

W przypadku mebli i dodatków warto postawić na minimalistyczny styl, który pozwoli zachować przestrzeń i lekkość wnętrza. Szafki wiszące lub podwieszane umożliwią utrzymanie porządku i wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dodatkowo, rośliny w łazience z oknem to świetny sposób na dodanie przyjemnej atmosfery i ożywienie wnętrza.

Korzyści płynące z posiadania łazienki z oknem

Zalet związanych z posiadaniem okna w łazience jest wiele. Jedną z najważniejszych jest wentylacja. Łazienka jest bardzo specyficznym pomieszczeniem, w którym może okresowo występować wilgoć sięgająca nawet 70%. Optymalna wentylacja jest z tego względu niezwykle ważna. Z pewnością idealnym rozwiązaniem jest posiadanie okna, dzięki któremu można szybko wymienić powietrze w pomieszczeniu i pozbyć się nadmiaru wilgoci.

Poza tym posiadanie okna w łazience oznacza dostęp do naturalnego światła. Ma też wpływ na optyczne powiększenie wnętrza. Posiadając okno w łazience warto jest je także ciekawie udekorować. Nie chodzi tylko o firanki czy rolety, ale także i różnego typu akcesoria, które powinny nawiązywać do ogólnego stylu aranżacji. Naturalne światło ożywia kolory, tekstury i materiały użyte w aranżacji łazienki. 

Pomimo tego, że jest sporo gatunków roślin, które sprawdzą się także w pomieszczeniach bez okna, to z pewnością mając do dyspozycji naturalne światło można pozwolić sobie na znacznie większy ich wybór. Rośliny sprawdzają się nie tylko w łazienkach utrzymanych w stylu urban jungle, ale także i w stylistyce boho, wpisują się w minimalistyczny i nowoczesny design. Sprawiają, że wnętrze jest nie tylko ciekawsze wizualnie, ale także po prostu przyjemniej się w nim przebywa.


TagI


Może Cię również zainteresować

Łazienka dla seniora

Łazienka dla seniora
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>