Zuchwała kradzież złotej toalety

Artefakt - toaleta wykonana z 18-karatowego złota warta ok. 4mln funtów została skradziona przed 5 nad ranem, 14 września 2019 r. z galerii sztuki w Blenheim Palace znajdującej się w prywatnym domu Winstona Churchila, w posiadłości w hrabstwie Oxfordsheire w Anglii.

America, Solomon R. Guggenheim Museum

Dzieło zatytułowane "Ameryka" (2016) autorstwa Mauritzio Cattelana przeniesiono do Blenheim Palace zaledwie dwa dni wcześniej z nowojorskiego muzeum, gdzie było udostępnione do publicznego użytku w toalecie koedukacyjnej. Złodzieje dokonali znacznych zniszczeń; doszło również do zalania. O kradzież posądzono samego autora Dzieła, twierdząc, że jego zaginięcie jest artystyczną prowokacją.

America w Blenheim Palace

Zdewastowana po kradzieży toaleta w Blenheim Palace

Fontanna - Marcel Duchamp

Motyw toalety po raz pierwszy został użyty w sztuce w celach prowokacyjnych przez Marcela Duchampa, który na wystawie Stowarzyszenia Artystów Niezależnych w Nowym Jorku w 1917 r. wystawił pisuar jako rzeźbę nadając jej tytuł "Fontanna". Pisuar został opatrzony napisem "R Mutt 1917". R - skrót od imienia Richard, co we francuskim żargonie oznacza sakwę na pieniądze; Mutt jest prawdopodobnie odniesieniem do firmy produkującej pisuary. "Fontanna" została odczytana jako symbol konsumpcjonizmu.

Marcel Duchamp i Fontanna

Złoty klozet jako symbol podziałów

Maurizio Cattelan, włoski artysta był znany ze wcześniejszych kontrowersyjnych dzieł, jak chociażby rzeźby przedstawiającej Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Dziełem zatytułowanym "America" nawiązał do "Fontanny" Duchampa; wykonał sedes podobny do pozostałych sedesów w galerii sztuki - lecz jako jedyny złoty egzemplarz klozet miał wskazywać na podziały i różnice materialne na świecie. Sam Cattelan dorastał w biedzie, a bogaczem stał się dzięki sztuce. Dzieło Cattelana do dzisiaj nie zostało odnalezione.


TagI

artyści, rzeźba, sztuka


Może Cię również zainteresować

Piero Manzoni – Merde d’artiste

Piero Manzoni – Merde d’artiste
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>