Nie ukrywamy, że jesteśmy prawdziwymi wymiataczami w temacie łazienek. Ogarniamy temat począwszy od wiedzy produktowej, przez montaż, konserwację, zgłębiamy tajniki z zakresu historii i kultury, a nawet sztuki i toalet...zatem nie straszne jest nam również zagadnienie defekacji...w dzisiejszym poście z kategorii: Artyści i łazienki dowiemy się ile warta jest kupa artysty.

Fontanna Marcela Duchampa

America, Mauritzio Cattelan

Piero Manzoni - Merde d'artiste

Toaleta jako dzieło sztuki... ? cóż może być bardziej prowokującego niż rzeźba jako ubikacja umieszczona w galerii sztuki...Słynna Fontanna Marcela Duchampa (1887-1968) wywołała spory skandal - była bowiem zwykłym pisuarem zaprezentowanym jako dzieło sztuki na wystawie Społeczeństwa Zjednoczonych Artystów w Stanach Zjednoczonych w 1917 r. Szerokim echem odbiła się również wystawa osobliwego artefaktu w postaci klozetu wykonanego z 18-karatowego złota autorstwa Maurizio Cattelana opatrzonego tytułem America...jeszcze większym szokiem była kradzież tejże toalety z wystawy w Pałacu Blenheim mieszczącej się w domu rodzinnym Winstona Churchilla w 2019 r. Wartość dzieła "America" wynosiła 4mln dolarów.

Piero Manzoni i jego sztuka

Twoja sztuka to gówno - taką opinię na temat swojej twórczości usłyszał od swojego ojca - lombardzkiego szlachcica Piero Manzoni. Piero Manzoni urodził się w 1933 roku w Cremonie swoją sztuką szokował od początków swojej twórczości. Nie skończył studiów, zamiast pilnie studiować włóczył się z ulicznymi artystami Mediolanu dyskutując o sztuce. Zaczął eksperymentować z barwami, farbą fluorescencyjną i fakturami, jak królicze futro, bawełna. Próbował pierwszych performance'ów: malując na oczach publiczności jajka na twardo, odbijał na nich odcisk swojego palca, następnie oferował gościom jajka jako posiłek. Na zamówienie prywatnego inwestora wykonał rzeźbę zatytułowaną Oddech artysty, gdzie medium stanowiły baloniki wypełnione wdmuchanym przez Manzoniego powietrzem. W 1961 r. stworzył wyjątkowe dzieło - twierdząc, że wszystko, co wychodzi z artysty jest sztuką - w 90 aluminiowych puszkach umieścił swoje odchody po czym opatrzył je etykietami z napisem: 

Gówno artysty
zawartość netto 30 g
zachowane w stanie świeżości
wyprodukowano i zakonserwowano w maju 1961

Cena jednej puszki była wartością jej wagi w złocie, wówczas było to ok 37 dolarów. Najwyższa cena jaką osiągnęła puszka było w 2012 r. 161 tysięcy dolarów. Wielokrotnie poddawano w wątpliwość zawartość puszek, pojawiały się twierdzenia, że w środku znajduje się tynk. Krążyły również plotki, jakoby puszki przeciekały i wybuchały...

Bernard Bazile otwiera puszkę

Bernard Bazile otworzył puszę w 1993, w środku znajdowała się..kolejna puszka

W 1993 r. francuski artysta, Bernard Bazile postanowił rozwikłać zagadkę; w akcie artystycznej prowokacji otworzył puszkę, ku powszechnemu zdziwieniu zawierała ona kolejną, mniejszą puszkę...

...bo w sztuce liczy się koncept!

"Gówno artysty" sztuka, czy kpina ze świata sztuki, jaka jest zawartość puszek...? Niezależnie od opinii na temat kontrowersyjnej pracy Piero Manzoniego można stwierdzić, iż roznieciła ona emocje i wzbudziła dyskusję...do dnia dzisiejszego intryguje. Trzeba przyznać, iż pomysł na dzieło sztuki Bazilie miał nietuzinkowy...Na kartach historii sztuki zapisał się jako artysta sztuki konceptualnej.


TagI

artyści, sztuka


Może Cię również zainteresować

Piero Manzoni – Merde d’artiste

Piero Manzoni – Merde d’artiste
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>