Styl skandynawski w łazience 

Współczesne style aranżacyjne często są odzwierciedleniem naszych potrzeb. W czasach, gdy na co dzień jesteśmy przebodźcowani ilością kolorów, motywów, a przede wszystkim informacji, chcemy w domowym zaciszu odpocząć i ukoić nerwy. Między innymi z tego względu tak popularny podczas urządzania łazienek jest styl skandynawski. Jest on poniekąd odpowiedzią na potrzebę harmonii, słońca i ciepła. Chcesz dowiedzieć się czym charakteryzuje się styl skandynawski w łazienkach? Jeśli tak — nie czekaj i zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Przytulna i jasna łazienka w stylu skandynawskim

Styl skandynawski w łazience to elegancki, minimalistyczny i funkcjonalny design, który charakteryzuje się jasnymi kolorami, naturalnymi materiałami i prostymi formami. W tak zaaranżowanych wnętrzach nie ma miejsca na zbędne dekoracje, bibeloty i fantazyjne wyposażenie. Słowem klucz i kierunkiem doboru mebli, armatury i płytek  jest prostota. Wnętrza tak urządzone z jednej strony są surowe przez proste, minimalistyczne formy, a z drugiej są ciepłe w odbiorze, dzięki drewnianym elementom wyposażenia. Ten dualizm sprawia, że stylistyka skandynawska jest uniwersalna i ponadczasowa.

Jak sama nazwa wskazuje, styl ten pochodzi ze Skandynawii. Chłód tamtych regionów, mała ilość światła sprawia, że pomieszczenia utrzymane w tym nurcie powinny być dobrze doświetlone, jasne, przestronne i harmonijne. W stylu skandynawskim dominują jasne barwy, takie jak: biel, szarość, beż, ciepłe odcienie drewna, a także pastele. Dobrym pomysłem jest zastosowanie białych płytek na ścianach i podłodze, a także jasnego drewna. Mogą być to np. drewniane meble łazienkowe lub wykonane z materiałów je imitujących, lub zamiast klasycznych płytek — kafle drewnopodobne w jasnym odcieniu. 

Jaką armaturę wybrać do łazienki w stylu scandi?

Przeglądając przykładowe aranżacje łazienek w stylistyce scandi, można zauważyć, że często pojawiają się w nich płytki patchworkowe. Są to zazwyczaj kafle o stonowanych kolorach. Ich design nie zaburzy minimalistycznego charakteru wnętrza, a z pewnością sprawi, że będzie ono ciekawsze w odbiorze. Jeśli chodzi o samą armaturę, nie muszą być to tylko i wyłącznie baterie w kolorze chrom błyszczący. Efektowną alternatywą będą np. baterie do łazienki czarnym. Takie rozwiązanie sprawia, że łazienka traci nieco na swoim rustykalnym charakterze, na rzecz nowoczesności. Czerń będzie w tym przypadku kontrapunktem kolorystycznym dla jasnych i stonowanych barw.

Oświetlenie skandynawskiej łazienki

Najkorzystniej, jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno, które jest nieocenione, jeśli chodzi o doświetlenie wnętrza. Poza tym bez różnicy na powierzchnię łazienki powinno się w niej znaleźć nie tylko jedno, główne oświetlenie sufitowe, ale także kinkiety, oświetlenie punktowe, które doświetlą lustro. Mogą zostać umieszczone także w pobliżu wanny czy kabiny prysznicowej. Jest to koniecznie nie tylko ze względu na estetykę czy optyczne powiększenie przestrzeni, ale także i na funkcjonalność łazienki.

Produkcja wanny drewnianej oraz warunki, którym zostaje poddana podczas użytkowania różnią się od łodzi; należało uwzględnić obciążenie wodą, użytkownikiem biorącym kąpiel, kontaktem ze środkami myjącymi.


TagI


Może Cię również zainteresować

​Szefowa na dywaniku :) Rozmawiamy z Właścicielką Salonu łazienek Enano — Panią Ewą Nanowską

​Szefowa na dywaniku :) Rozmawiamy z Właścicielką Salonu łazienek Enano — Panią Ewą Nanowską
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>