Proces twórczy niczym medytacja - tak swoją pracę w glinie określa Danuta Fąk - bydgoska artystka i architektka, która w zaciszu swojej pracowni EGO Ceramika ukrytej w podmiejskim lesie tworzy ceramikę artystyczną i użytkową.

EGO Ceramika - rzemiosło, które zaskakuje

W Salonie łazienek Enano można zakupić wyroby Pracowni Ceramicznej Ego w postaci umywalek. Wszystkie dzieła, które wyszły spod ręki Danuty Fąk charakteryzuje organiczna forma, a także faktury i kolory pochodzące z natury. Jednym z ulubionych motywów, pojawiających się w wyrobach, zwłaszcza w rzeźbach Pracowni Ego, jest motyw hippiczny - artystka jest także jeźdźcem i miłośniczką koni. Każda umywalka Ceramiki Ego jest niepowtarzalna - unikatowość objawia się w formie, fakturze, a także w szkliwieniu umywalek. Kolor szkliwienia nie jest jednorodny, barwy przenikają się, mienią w świetle, drgają by po czasie umknąć spojrzeniu; rzemiosło realizowane przez Panią Danutę zaskakuje...

Ceramika - najstarsze rzemiosło na świecie

Glina i jej właściwości plastyczne została odkryta już w epoce kamienia łupanego;
być może przypadek sprawił, iż ówcześni zaobserwowali, że w wyniku wypalenia w ogniu masa ulega utwardzeniu. Z gliny zaczęto wytwarzać przedwe wszystkim naczynia, ale również pierwsze ozdoby. Ceramika artystyczna rozwinęła się w starożytności, zwłaszcza Grecji, na rozkwit ceramiki miało wpływ wynalezienie koła garncarskiego.

Wypalanie

Glinę wypala się w specjalnych piecach w temperaturach przekraczających 1000°C .
Pierwszy wypał następuje po wstępnym wysuszeniu przedmiotów. W piecu w temperaturze 550°C dochodzi do wyparowania wilgoci; temperatura wzrastająca do 900 °C powoduje przemianę gliny w tzw. biskwit, powierzchnię, którą następnie pokrywa się szkliwem. Wychładzanie po pierwszym wypale trwa przeciętnie do 14 godzin. Obiekt z gliny zostaje pokryty szkliwem, każdy artysta stosuje swoją własną technikę szkliwienia, a końcowe efekty często zaskakują nawet samego twórcę. Drugi wypał szkliwa wraz z chłodzeniem trwa około 24 godziny, temperatura pieca sięga wówczas do 1200 - 1300 °C.  Wypalanie szkliwa nadaje mu trwałość i odporność, barwniki nie tracą odcienia, szkliwo nie ulega wyblaknięciu i zabezpiecza obiekt przed zadrapaniem. Wypalanie gliny jest wymagającym procesem, wymagającym wiedzy i wyczucia i doświadczenia. Procesy chemiczne zachodzące w piecu bardzo kończą się pękaniem wyrobów, a straty do których dochodzi podczas wypału szacuje się na 20-30 %.

Wspierajmy lokalnych twórców

Jesteśmy bydgoską firmą; rozwój rodzimych firm wpływa na dobrobyt społeczności, nie trzeba też tłumaczyć jak ważne jest wspieranie działalności lokalnych twórców. Wiemy, że produkty użytkowe stworzone ręcznie z sercem i z pasji są nie tylko oryginalne i niepowtarzalne - zyskują cząstkę artysty, który je zaprojektował lub wykonał własnoręcznie.
Doceniamy piękno solidnej pracy ludzkich rąk, dlatego chętnie nawiązujemy współpracę z niszowymi twórcami - jak chociażby z Panią Danutą. Za każdym produktem stoi człowiek nie tylko jego talent i potrzeba kreacji, ale przede wszystkim upór i ciężka praca, by urzeczywistnić swoje marzenie, aby pasja stała się sposobem na życie i zarobek. Panią Danutę Fąk można spotkać na targach organizowanych cyklicznie przez bydgoskie Młyny Rothera  -  Rękoczynach skupiających twórców związanych z rzemiosłem, modą i wzornictwem. Jeśli i Wy jesteście zainteresowani kupnem ceramiki użytkowej i chcecie wesprzeć twórczość Pani Danuty zapraszamy do Enano, gdzie możecie osobiście ocenić walory umywalek Ceramiki Ego.

Aranżacja łazienki z umywalką ceramiczną

Umywalki ceramiczne znajdują swoich amatorów wśród osób, które lubią rzeczy oryginalne, posiadają estetyczną wrażliwość, umieją docenić wartość dekoracyjną umywalki i postawić ją ponad funkcjonalnością. Umywalki Ego Ceramika sprawdzą się w małych, stylowych, łazienkach i toaletach dla gości - do umycia rąk. Bez wątpienia kolorowa, nietuzinkowa ceramika w łazience ożywi wnętrze i nada mu charakteru.


TagI

ekspozycja, umywalki


Może Cię również zainteresować
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>