Łazienka dla niepełnosprawnych - łazienka bez barier

W obliczu rosnącej liczby seniorów oraz osób z problemami z motoryką, urządzenie łazienki dla niepełnosprawnych jest niezwykle istotne. Łazienka dla osób niepełnosprawnych to przestrzeń, która została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu maksymalnej wygody, bezpieczeństwa i niezależności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jest to pomieszczenie, w którym każdy powinien czuć się komfortowo i mieć możliwość samodzielnego korzystania z podstawowych czynności higienicznych. Chcesz dowiedzieć się tego, na co zwrócić uwagę podczas aranżacji i jakie elementy wyposażenia powinny znaleźć się w tym pomieszczeniu? Jeśli tak - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Łazienka dla osób z niepełnosprawnością - jaka powinna być?

Wymagania dotyczące współczesnych łazienek są wysokie. Wnętrza te mają nie tylko pełnić różne funkcje, ale także być połączeniem funkcjonalności oraz estetyki. W przypadku łazienki dla seniorów czy osób niepełnosprawnych trzeba wziąć pod uwagę również kwestię bezpieczeństwa, która w tym przypadku jest kluczowa. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę podczas aranżacji łazienki dla niepełnosprawnych? Przestrzeń taka powinna być przestronna i łatwo dostępna. Drzwi powinny być wystarczająco szerokie, aby umożliwić swobodne poruszanie się wózkiem inwalidzkim. Powinna być również wystarczająca przestrzeń na manewrowanie wewnątrz łazienki.

Jedną z ważniejszych decyzji zakupowych jest ta odnosząca się do wyboru wanny lub kabiny prysznicowej. Zazwyczaj w łazience, z której mają korzystać osoby z problemami motorycznymi montowane są kabiny prysznicowe. Rozwiązanie to jest niezwykle funkcjonalne. Modelem polecanym jest natomiast kabina otwarta typu Walk - In. Tego typu kabiny nie są osadzane na brodzikach tylko na posadzce, wewnątrz natomiast montowany jest odpływ punktowy lub liniowy. Wejście do takiej kabiny jest bezproblemowe. Możliwy jest nawet wjazd do środka wózkiem. Alternatywą są coraz bardziej popularne wanny z drzwiczkami. Wanny lub prysznice powinny mieć poręcze, które umożliwią osobom niepełnosprawnym stabilne i bezpieczne poruszanie się.

Jaką wybrać toaletę, akcesoria czy podłogę w łazience dla niepełnosprawnych?

Toaleta dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w podwyższenie, aby ułatwić transfer pomiędzy wózkiem inwalidzkim a sedesem. Poręcze po obu stronach toalety są również niezbędne, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym wsparcie podczas korzystania z niej. Niezwykle ważne jest także odpowiednie oświetlenie, które jest gwarantem dobrej widoczności. 

Warto jest wybrać płytki podłogowe, które mają właściwości antypoślizgowe. Jest to ten element łazienkowego wyposażenia, dzięki któremu osoby niepełnosprawne, starsze, z problemami motorycznymi mogą czuć się bezpiecznie. W łazience dla niepełnosprawnych należy uwzględnić różne uchwyty i akcesoria, które pomogą osobom z niepełnosprawnościami w codziennych czynnościach. Może to obejmować uchwyty przy wannie, prysznicu, umywalce i toalecie, które zapewnią dodatkowe wsparcie i stabilność.


TagI


Może Cię również zainteresować

Łazienka dla seniora

Łazienka dla seniora
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>