Łazienka na poddaszu – jak ją urządzić?

Urządzenie łazienki na poddaszu może być wyzwaniem ze względu na ograniczoną przestrzeń, skośne ściany i często nietypowy kształt pomieszczenia. Jednak z odpowiednim podejściem i kreatywnością można stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną łazienkę na poddaszu. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem!

Nowoczesna łazienka na poddaszu - problemy aranżacyjne

Pomimo tego, że urządzenie łazienki na poddaszu z pewnością nie jest zadaniem prostym, to jednak jest to bardzo częste rozwiązanie w domach jednorodzinnych. I nie jest tak bez powodu. Wady i problemy aranżacyjne można przekuć w zalety takich przestrzeni i sprawić, że łazienka na poddaszu będzie wyjątkowa, ciekawa estetycznie a do tego będzie ergonomiczna.

Pierwszym krokiem podczas projektu jest dokładne wymierzenie przestrzeni. Tak naprawdę wiele zależy od wysokości ścianki kolankowej, czyli najniższej ściany pomieszczenia. Istotne jest to czy ma ona więcej czy mniej, niż 100 cm. W przypadku, gdy ściana ma minimum 100 cm można na niej zamontować podwieszaną toaletę lub umieścić wannę. W przypadku, gdy ścianka kolankowa ma mniej, niż 100 cm najkorzystniejszy jest montaż mebli na wymiar. Oczywiście w ten sposób zmniejsza się optycznie przestrzeń, jednak zyskuje się miejsce do przechowania ręczników, środków chemicznych czy kosmetyków, które są niezbędne w łazience.

Wanna czy prysznic?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od preferencji domowników, od wielkości samego pomieszczenia, a także i od budżetu przeznaczonego na remont. Prawda jest jednak taka, że w większości łazienek na poddaszu zmieści się zarówno niska wanna, jak i odpowiednia kabina prysznicowa. Takie rozwiązanie może wydawać się trudne do wykonania, jednak z pewnością nie jest niemożliwe. 

Wydawać by się mogło, że montaż kabiny prysznicowej w łazience ze skosami jest niewykonalny, lub możliwy w położeniu, które będzie niefunkcjonalne. Nic bardziej mylnego! Wielu renomowanych producentów, jak np. Radaway posiada w swojej ofercie możliwość wykonania niestandardowej kabiny na wymiar. Dzięki temu można otrzymać kabinę, która będzie idealnie dopasowana do przestrzeni, jednocześnie będzie funkcjonalna i ciekawa wizualnie.

Jeśli chodzi o wannę w łazience na poddaszu, zazwyczaj umieszczona jest wzdłuż ścianki kolankowej. Jednak, aby można było z niej komfortowo korzystać, ścianka ta nie powinna być niska. Alternatywą jest umieszczenia wanny na środku łazienki, o ile jest oczywiście na to miejsce, lub wybór modelu narożnego.

Wybór kolorów i oświetlenia

Kolorystyka łazienki powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, do tego czy jest w nim okno oraz w jakim stylu jest utrzymana. Jasne kolory sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się większe i bardziej przestronne. Można także jedną ze ścian wyróżnić ciemnym kolorem i stworzyć w ten sposób kontrapunkt kolorystyczny, który we wnętrzu ze skosami będzie z pewnością wyglądał interesująco. Poza tym odpowiednie oświetlenie, takie jak kinkiety, plafony i lustra z wbudowanym oświetleniem, dodatkowo rozjaśnią łazienkę.

Kabina półokrągła 80x80x170 Radaway PREMIUM PLUS A

SPRAWDŹ 

Wanna wolnostojąca przyścienna 170x83 Cersanit CREA

SPRAWDŹ 


TagI

ekspozycja, inspiracje, łazienka na poddaszu


Może Cię również zainteresować
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>