Łazienka dla Seniora
Społeczeństwo krajów cywilizowanych żyje dłużej; branża łazienkowa i projektowa coraz częściej skupia się na zapewnieniu rozwiązań sanitarnych dla seniorów. Projektując lub remontując łazienkę warto rozważyć rozplanowanie wnętrza, które w przyszłości umożliwi usprawnienie i wyposażenie pomieszczenia w sprzęty ułatwiające korzystanie z łazienki w wieku sędziwym.
1. Czynniki wpływające na niebezpieczeństwo w łazience
Ze względu na specyfikę łazienka jest uważana za najbardziej niebezpieczne pomieszczenie w domu. Szczególnie problematyczne dla osób starszych borykających się z ograniczoną mobilnością jest samodzielne wchodzenie i wychodzenie do wanny czy prysznica. W łazience należy maksymalnie zredukować ryzyko upadku, które może powodować urazy i złamania, a nawet prowadzić do śmierci. Głównymi czynnikami powodującymi wypadki w łazience są:
- woda na podłodze łazienki
- śliskie płytki podłogowe
- maty podłogowe
- niedostateczne oświetlenie wnętrza łazienki
2. Rozwiązania do łazienki dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami ruchowymi zwiększające komfort i bezpieczeństwo
- kabiny walk-in
- brodziki
- siedziska prysznicowe
- wanny z drzwiami
- wyprofilowane umywalki
- uchwyty

Kabina walk-in umożliwia bezproblemowy dostęp do prysznica. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór kabin. Wartą rozważenia jest oferta firmy Deante, np. system do zabudowy Kerria Plus umożliwiający łączenie szerokich wymiarów drzwi. Istnieje możliwość zamontowania prysznica o wnęce do 2 m w narożniku czy w zestawieniu ze ścianką działową. Sposób konstrukcji zawiasów pozwala na wjazd do kabiny osobom na wózku.
Kabiny ze szczelną listwą progową w kolekcji Arnika,
Keria Plus, Alpinia, Abelia chronią przed wydostaniem się wody poza strefę prysznica. Odpływy liniowe i ścienne umożliwiają zniwelowanie poziomów między strefami mokrą i suchą, co zmniejsza ryzyko poślizgnięcia.
Firma Deante posiada również kolekcję akcesoriów: baterii, natrysków i ceramiki Vital.
Znajdują się wśród nich poręcze ścienne służące jednocześnie jako uchwyty na ręczniki.
Umywalka Vital z wyprofilowanym wgłębieniem pozwala osobie na wózku przysunąć się do krawędzi, a szerokość umożliwia podparcie. Korzystanie ze strefy umywalki usprawniają również baterie z przedłożoną dźwignią i sensorowe.Toaleta o wydłużonej konstrukcji umożliwia przesiadanie się z wózka na toaletę; otwór z przedniej części miski nie krępuje ruchów podczas czynności higienicznych.


Akcesoria do strefy prysznica
Dla bezpieczeństwa i wygody w strefie prysznica warto zamontować siedzisko prysznicowe lub umieścić stołek prysznicowy. Marka Excellent proponuje estetyczne stołki o Zen o wytrzymałości do 150 kg, a także siedziska prysznicowe ( Sedurro oraz Sedurro Premium)
Seduro Premium - wygodne i bezpieczne siedzisko wykonane z Duroplastu z powłoką antybakteryjną safe control, wyposażone w mechanizm z cichym oparciem wytrzymuje obciążenie do 160 kg. Do wzmocnienia konstrukcji przy montażu służą stelaże podtynkowe Trago. Dla osób z ograniczoną zdolnością ruchową Excellent poleca również zlicowane z podłogą brodziki serii Lavano i Zero. Brodziki zapewniają prawidłowy odpływ wody przy zachowaniu spoistości poziomów podłogi i strefy prysznica, co ułatwia przemieszczanie się.





Wanny z drzwiami Polimat
Rozwiązanie dla osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych, które nie chcą rezygnować z komfortowych kąpieli w wannie posiada firma Polimat, oferująca wanny z otwieranymi drzwiami. Akrylowe wanny z drzwiami zapewniają samodzielność, a dzięki temu intymność podczas kąpieli. Zaletą wanien Polimat są: szerokie drzwi, niski próg, wygodne siedzisko i
gładkie dno. Do wanny można dokupić poprawiające bezpieczeństwo poręcze.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo i funkcjonalność łazienki należy również poprawić jakość oświetlenia, zarówno w strefie umywalki i lustra, w prysznicu, jak i w całym pomieszczeniu. Warto zamontować kinkiety po obu stronach lustra, światło tuż nad umywalką czy punkty świetlne w prysznicu.




Estetyka
Funkcjonalnie zaprojektowana łazienka pozawala seniorom na zachowanie samodzielności i intymności podczas codziennej higieny, co również sprawia, iż osoby starsze chętniej dbają o swój wygląd i dzięki temu aktywnie spędzają dzień. Branża sanitarna oferuje wiele rozwiązań dla osób z ograniczoną mobilnością; poza wygodą i bezpieczeństwem ważna jest również estetyka wnętrza i jakość jego wyposażenia. Nie zapominajmy, że piękno posiada właściwości terapeutyczne. Zagadnienie estetycznego projektowania funkcjonalnych wnętrz dedykowanym osobom starszym porusza projektantka, wykładowca akademicki Beata Ignasiak. Zachęcamy do zapoznania się z myślą twórczą i z projektami: https://ignasiakinteriors.com/pl/start/

Projekt boksu ekspozycyjnego łazienki dla seniora autorstwa Studentki Architektury Wnętrz na Wydziale Sztuk Projektowych - Sandry Dymacz z wykorzystaniem produktów Deante i wanny Polimat
