Lampy, które łączą pokolenia 

Wiel­ka lam­pa sta­ro­świec­ka
Rzu­ca na stół krąg ja­sno­ści...
Ja­koś dziw­nie z ma­zo­wiec­ka
Ćwier­ka świersz­czyk od za­piec­ka,
Aż dreszcz idzie w ko­ści!

Maria Konopnicka, Wielka lampa

Magda Jurek, malarka, projektantka lamp, założycielka uznanej na rynku polskim i europejskim pracowni autorskich, designerskich lamp Pani Jurek, zapytana dlaczego swoją twórczość poświęciła właśnie projektowaniu lamp odpowiedziała: "Większość moich projektów ma korzenie w dzieciństwie, w pierwszych zachwytach. Światło i atmosfera, jaką ono tworzy, to jedne z tych rzeczy, które do mnie wracają w postaci tęsknot i inspiracji"

Lampy mają tę magiczną właściwość, że zapadają w pamięci na lata. Połączenie formy i funkcji rozświetlenia ciemności w przestrzeni czyni z lamp obiekt magiczny, dodatkowo okoliczności, którym towarzyszy ciepłe światło lampy - wspólne rodzinne posiłki, długie wieczory przy książce sprawiają, że na lata zapamiętujemy lampy z domów rodzinnych, z kuchni babci, salonu, cioci... Dobre emocje, które wzbudzają przedmioty sprawiają, że czujemy do nich sentyment.Takie same odczucia rozniecają: rodowe porcelanowe filiżanki i zastawy, karafki, zegarki. Przekazywane z pokolenia na pokolenie przedmioty zapewniają poczucie ciągłości historii rodziny i łączności z czasem minionym, z nieżyjącymi już przodkami. Wszystkie te przedmioty pamiętamy jako piękne i wartościowe, najpewniej zapamiętane z dzieciństwa przedmioty użytkowe w dużej mierze kształtują poczucie estetyki. Wrażliwość wizualna człowieka pozwala mu doceniać rzeczy piękne, piękno staje się czynnikiem pożądanym przez wiele osób, dlatego designerskie, wysokiej jakości lampy mimo często wysokiej ceny wciąż znajdują nabywców. Wiele osób potrafi odłożyć pieniądze, by móc sobie pozwolić na wymarzony produkt, z drugiej strony wzrasta odsetek społeczeństwa zamożnego, świadomość nabywania artykułów premium i generalne postrzeganie przez Polaków zagadnienia luksusu. Według raportu KPMG  Polacy biorący udział w badaniach pt. "Rynek dóbr luksusowych w Polsce" w roku 2019 na trzecim miejscu, po prestiżu marki, jakości i niezawodności wymieniali wygląd, design i estetykę jako cechy charakteryzujące produkty luksusowe.

Rękodzieło - tworzone przez człowieka z myślą o człowieku

Pomimo rozwojowi technologii i masowej produkcji wciąż bardziej cenimy przedmioty, które z pasją tworzą rzemieślnicy. Podziwiamy wyroby wykonane z dobrej jakości, szlachetnych materiałów. Szkło, z którego od setek lat wytwarzane są lampy w tym samym procesie mają najwyższą jakość i piękno. Tylko szkło tak subtelnie odbija promienie światła dziennego i przepuszcza światło żarówki komponując atmosferę wnętrza.

Salon łazienek i lampy

Obok popularnych na rynku marek lamp dla naszych Klientów wybraliśmy designerskie lampy polskich producentów. W Enano znajdują się produkty Marii i Jacka Rympułów - projektantów i założycieli marki Gie el oraz lampy autorstwa architektki Katarzyny Będzińskiej-Kowalczyk i Brytyjczyka Nicholasa Scotta - Embassy Interiors. Dla obu marek podstawą projektowania jest tworzenie form rzeźbiarskich wykonanych z kunsztem i precyzją przez polskich rzemieślników z prostych, naturalnych materiałów - szkła, mosiądzu, niklu i stali.

Marka Gie el

Lampy Gie el to nowoczesne, awangardowe lampy dedykowane wnętrzom minimalistycznym, pełną funkcję wybitnie dekoracyjną. Lampy z kolorowego szkła z pęcherzykami powietrza tworzą wyjątkowy nastrój. Oryginalne lampy stalowe pokryte rdzą, lub drewniane zaskakują niecodzienną formą.

Lampa wisząca Gie El MEDUSE magma

SPRAWDŹ 

Lampa wisząca 70 Gie El FINE złota

SPRAWDŹ 

Lampa wisząca Gie El AVOCADO biała

SPRAWDŹ 

Embassy Interiors

Inspirowane modernizmem lampy Embasy Interiors są proste i eleganckie. Kolekcja lamp BIBE w 2021 r. została wyróżniona znakiem jakości Must Have, a marka Embassy Interiors znalazła się wśród najlepszych produktów polskich twórców designu w najnowszej książce Aleksandry Koperdy Teraz Polski Dizajn.

Lampy, które łączą pokolenia charakteryzują się dobrym wzornictwem, inspirowanym sztuką i formami rzeźbiarskimi. Polskie marki osobiste, których wartości opierają się na poszanowaniu tradycji rzemiosła, wykorzystujące jakościowe materiały mają szansę zapisać się w historii dizajnu i w pamięci generacji.

Lampa szklana wisząca Embassy BIBE mosiądz

SPRAWDŹ 

Lampa szklana wisząca 30 cm Embassy Interiors KULA REFLEKSYJNA mosiądz

SPRAWDŹ 

Lampa alabastrowa wisząca Embassy KALLIOPE 1-punktowa

SPRAWDŹ 

Źródła:
https://www.designalive.pl/pani-jurek-ukrywam-w-przedmiotach-znaczenia/Enter
https://assets.kpmg.com/content/dam/kpmg/pl/pdf/2019/12/pl-raport-kpmg-w-polsc-pt-rynek-dobr-luksusowych-w-polsce-2019.pdf 

TagI

dsign, lampy, polski design


Może Cię również zainteresować

Lampy, które łączą pokolenia

Lampy, które łączą pokolenia
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>