Styl retro w łazience

Błędne jest stwierdzenie, że to właśnie styl nowoczesny we współczesnych aranżacjach jest dominujący. Być może wiele osób zdziwi fakt, że to właśnie stylistyka retro jest jedną z chętniej wybieranych przez czołowych projektantów wnętrz. Co ma na to wpływ oraz jak urządzić łazienkę w stylistyce klasycznej/ retro/vintage? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego zagadnienia? Jeśli tak — koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Łazienka w stylu retro — charakterystyka

Nie można jednoznacznie powiedzieć jakiego okresu dokładnie dotyczy styl retro. Najczęściej jest to bowiem inspiracja latami 20., 30., 40. i 50. XX wieku, ale także i latami dużo wcześniejszymi. W innych krajach stylistyka ta nazywana jest też często vintage czy midcentury modern. Wnętrza tak urządzone są wyjątkowo ciepłe w odbiorze, można powiedzieć o nich, że „mają duszę”, są wyjątkowe i zachwycają kolorystyką, detalami i mnogością form. 

Styl ten można z powodzeniem przenieść do łazienki. Wnętrze takie jest z jednej strony eleganckie, wręcz wytworne, z drugiej zaś przytulne i ciepłe. Wyposażenie łazienkowe retro, optymalna kolorystyka sprzyjają poczuciu relaksacji. 

Kolorystyka łazienki retro

Na końcowy efekt aranżacji wpływ ma każdy detal. Tak właśnie jest w przypadku łazienek urządzonych w stylu retro. W takich wnętrzach istotna jest kolorystyka, często stosuje się pastelowe kolory, takie jak: beże, kremy, różowe i niebieskie odcienie. Można również wykorzystać mocniejsze kolory, takie jak czerwień i zieleń, ale należy zachować umiar i nie przesadzać z nimi.

Kremowe kolory, beże, delikatnie rozbudzają nas rano i wieczorem wyciszają przed pójściem spać. Kolorystyka pomieszczeń silnie oddziałuje na nasze odczucia, na samopoczucie w ciągu dnia. W przypadku łazienki retro, która jest utrzymana w powyższym kanonie kolorystycznym, mamy pewność, że zbyt jasne i zbyt ciemne kolory nie wpłyną na nas negatywnie. 

Gra światła i cienia. Sesja zdjęciowa w Enano

Wyposażenie retro do łazienki

Mówiąc o wyposażeniu łazienki wiele osób w pierwszej kolejności myśli przede wszystkim o płytkach, które mogą być tłem lub dominującą dekoracją. W łazienkach retro płytki charakteryzują się specyficznymi wzorami, kolorami oraz fakturą. Popularne są płytki retro z kwiatowymi czy roślinnymi motywami, płytki z geometrycznymi wzorami czy z motywami zwierzęcymi. Płytki retro do łazienki mogą mieć również specyficzną fakturę, taką jak np. rzeźbiony motyw lub zarysowana struktura. Często występują w stonowanych odcieniach brązu, beżu lub szarości. Jeśli w aranżacji chcemy postawić na mocniejsze w odbiorze meble łazienkowe, baterie czy ceramikę — wtedy najkorzystniej jest, by płytki ze wzorami były jasne i stonowane. Styl retro w łazience może prezentować się bardzo efektownie, podczas aranżacji łatwo jednak przesadzić z ilością wzorów i kolorów i sprawić, że wnętrze będzie kiczowate i przytłaczające.

Niezwykle ważne są baterie łazienkowe. Te w stylu retro zazwyczaj posiadają dekoracyjne kurki, ciekawie wyprofilowane wylewki, a także i oczywistą kolorystykę. Przykładem baterii retro jest Omnires Armance i Omnires Retro oraz baterie do łazienki Deante Temisto. 


TagI


Może Cię również zainteresować

Lustra Ruke

Lustra Ruke
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>