Łazienka w pracowni malarskiej - Antonio López García

Toaleta,1966

Toaleta i Okno,1968

Łazienka w pracowni malarskiej - Antonio López García

Wnętrze łazienki, sprzęty codziennej higieny, ślady użytkowania, zacieki z mydła i brud inspiracją malarskiej twórczości...Zwykła łazienka uwieczniona malarskim pędzlem zmieniła się w dzieło sztuki.

Łazienkowy tryptyk

Antonio López García - malarz ur 1936 r. - jeden z najważniejszych artystów hiszpańskich; ojciec madryckiej szkoły hiperrealizmu. Stworzył serię obrazów, których tematem jest łazienka w jego pracowni; są to obrazy: Toaleta - 1966, Umywalka i lustro - 1967,  Toaleta i Okno - 1968.
Twórczość artysty cechuje zachowanie fotograficznej precyzji, Garcia jednak nie posługuje się fotografiami, jak większość hiperrealistów, maluje z natury, więc jego prace są bardziej zbliżone do malarstwa i dzięki temu delikatniejsze.
Wnętrze łazienki jest szczególnie trudne do odwzorowania ze względu na płaszczyzny płytek, armatury, czy ceramiki łazienkowej, które odbijają obrazy i światło. Malowanie obrazu realistycznego to długotrwały, trwający miesiącami, proces; w czasie dodatkowo zmieniają się warunki pogodowe i światło.

Hiperrealizm

kierunek w sztuce zapoczątkowany przez rozwój fotografii w II połowie XX wieku; polega na wiernym odwzorowaniu rzeczywistości w taki sposób że nie mamy pewności czy mamy do czynienia z obrazem, czy ze zdjęciem. Malarz wykonujący obraz hiperrealistyczny musi wykazywać się solidnym warsztatem, kunsztem i  precyzją. Tematem obrazów są przedmioty i konteksty życia codziennego.


TagI

artści, malarstwo, sztuka


Może Cię również zainteresować

Piero Manzoni – Merde d’artiste

Piero Manzoni – Merde d’artiste
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>