Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu łazienki?

Łazienka z całą pewnością jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. To właśnie tam wykonujemy dane czynności higieniczne, a także po prostu chcemy zrelaksować się po ciężkim dniu. Samo urządzenie funkcjonalnego i ciekawego wizualnie wnętrza nie jest prostym zadaniem. Dodatkową trudnością może być niezbyt duży metraż, który musi pomieścić podstawowe elementy wyposażenia. Planujesz remont łazienki? Marzysz o ergonomicznie zaprojektowanym salonie kąpielowym? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem. Zapraszamy!

Projektowanie łazienki - krok po kroku

Projektowanie łazienki to ważny proces, który wymaga uwzględnienia wielu aspektów, aby stworzyć funkcjonalne, estetyczne i komfortowe miejsce. Pierwszym krokiem jest dokładne zmierzenie dostępnej przestrzeni, aby mieć jasny obraz, co do wymiarów łazienki. Następnie należy zaplanować, jakie elementy mają się w niej umieścić - umywalka, toaleta, wanna, prysznic, szafki, pralka itp. Upewnij się, że wszystkie elementy mają odpowiednią przestrzeń wokół siebie, aby zapewnić łatwy dostęp i swobodne poruszanie się.

Wybór umywalek, toalet, wanien i pryszniców ma duże znaczenie dla funkcjonalności i estetyki łazienki. Upewnij się, że pasują one do stylu, który chcesz osiągnąć, i spełniają Twoje potrzeby. Jednym z odwiecznych dylematów jest ten dotyczący zakupu wanny lub kabiny prysznicowej. Oczywiście sama kabina zajmuje mniej miejsca od wanny i jest z tego powodu lepszym rozwiązaniem, jeśli mowa o małej łazience. Jednak ze względu na wygodę i preferencję domowników, często wybierane są wanny. Okazuje się, że coraz więcej producentów wychodzi na przeciw wymaganiom klientów i wprowadza na rynek produkty kompaktowe, a jednocześnie funkcjonalne. Zaliczyć można do nich nie tylko narożne wanny, ale także i podwieszane miski WC etc.

Kolorystyka i oświetlenie

Podczas projektowania łazienki ważne są nie tylko elementy jej wyposażenia, ale również kolorystyka czy optymalne oświetlenie. Jak powszechnie wiadomo jasne kolory mają wpływ na optyczne powiększenie przestrzeni, są także uniwersalne. Nie jest jednak powiedziane, że w małej łazience nie mogą znaleźć się czarne baterie, ciemna ceramika sanitarna czy czarne dodatki. Ważne jest, by wnętrze nie zostało przytłumione zbyt dużą ilością barw i kolorów. W przypadku większych salonów kąpielowych mamy znaczne większe pole do popisu w kwestii aranżacji oraz samej kolorystyki.

Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe w łazience. Powinno być jasne i funkcjonalne, ale także stworzyć przyjemny nastrój. Rozważ różne źródła światła, takie jak lustra, lampy sufitowe i punktowe, aby zapewnić równomierne oświetlenie w całej łazience.

Ważne jest także to, by nawet w najmniejszej łazience zaplanować miejsce do przechowywania. Łazienka jest miejscem, gdzie potrzebujemy przechowywać różnorodne przedmioty, takie jak ręczniki, kosmetyki, środki chemiczne itp. Zaplanuj odpowiednie szafki, półki lub organizery, aby zachować porządek. Jeśli ma być to łazienka, z której będą korzystały osoby starsze lub niepełnosprawne, trzeba zwrócić uwagę na ergonomiczne rozwiązania, takie jak uchwyty, wysokość sanitariatów czy szerokość drzwi i kabin prysznicowych.


TagI

aranżacja łazienki, projekt łazienki, projektanci


Może Cię również zainteresować
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>